Dijital Sertifika

Dijital Sertifikalar ya da "Dijital Kimlikler", gerçek hayatta kullanılan kimlik kartları, pasaportlar ve imza sirkülerinin elektronik ortamdaki benzerleridir. Sertifikalar elektronik işlem ve iletişim sırasında kişinin kimliğinin kontrol edilmesini sağlar. Yasal olarak da ıslak imza ile aynı statüyü kazanmıştır. Dijital Sertifikalar, kişi ya da kurumun kimliği ile sayısal bilginin şifrelenip mühürlenmesine yarayan bir çift elektronik anahtar arasında bir bağ kurarlar.

Dijital Sertifikalar, kişi ve kuruluşların elektronik olarak kimlik tespitini yaptığı ya da online servis ve bilgiye ulaşma hakkını sağladığı için, elektronik ticaret, veri transferleri ve internet bankacılığı için ideal bir çözüm olmaktadır.

Internet kullanıcıları tarayıcılarına (browser) aldıkları dijital sertifikaları ile kendilerini web sitelerine güvenilir bir biçimde tanıtabilmekte, e-posta iletişimlerini şifreli ve imzalı olarak yapabilmekte, özel ve korunan bilgilere ulaşabilmek için yetkilendirilebilmekte, belge ve formları imzalayabilmektedirler.

Dijital Sertifikalar, e-mail’lerin korunması, web sitelerinin korunması, erişim takibi, mesajlara zaman kaydedilmesi, güvenli dosyalama gibi bir çok kullanıcı ve sunucu taraflı uygulamalarda kullanılmaktadır.